EĞİTİM PARAMPARÇA

Kapatılan okullar, az bir para ve emekle hizmete alınır, yeterince öğretmen ataması yapılırsa, bütün okullarda ki öğrenci sayısı seyreltilmiş olur, öğretmenler işlerine, öğrencilerine kavuşmuş olur. Kovit aşısında öğretmenlerimize öncelik verilmesi de alınabilecek önlemlerden biridir.

0
491

2020-2021 Öğretim eğitim yılının ilk yarısı gezi ve kısa erimli görüşmeler gibi belirsizlik içinde bitti. Uzatılmış ara dinlenceden sonra 15 Şubat 2021 Pazartesi, köy okullarının belli sınıflarında başlıyor.
Ne hikmetse, okullardan uzak kalındığı sürece Milli Eğitim Bakanlığı da yorgunluk çıkarmak zorunluluğundaymış gibi dinleniyor. İçinde bulunulan koşullar belli, pandemi yaşanıyor. Okullarda hiçbir hazırlık yok. Dersliklere düşen öğrenci sayısı kalabalık. Bunlar çözümlenemeyecek sorunlar değil.
En kötü olasılıkla; parti kongrelerine, asker uğurlamalarına, lüks otellerde, vur patlasın çal oynasın partilerine, toplu cuma namazlarına ve tüketimi körükleme merkezlerine gösterilen hoşgörü öğrencilere de gösterilse; 18 milyon öğrencinin bir yıllık öğrenimi göz ardı edilmemiş olur.
Köy okullarında 1. Ve 2. Sınıf öğrencilerine yüz yüze eğitim için açılacak okullar; ilk ve ortaöğretimdeki çocuklarımızın yüzde kaçını kapsayacak?
Bir yıllık eğitim kaybının önlenmesi olanaksız değildir. Öğrenci sayısı az olan 20 bine yakın köy okulu kapatılmış, yıkılmaya terkedilmiştir. 500 bin civarında öğretmenimiz işsiz ve atama beklemektedir.
Kapatılan okullar, az bir para ve emekle hizmete alınır, yeterince öğretmen ataması yapılırsa, bütün okullarda ki öğrenci sayısı seyreltilmiş olur, öğretmenler işlerine, öğrencilerine kavuşmuş olur.
Kovit aşısında öğretmenlerimize öncelik verilmesi de alınabilecek önlemlerden biridir. Bütün bu düzenlemeler yapılırsa; toplumun büyük çoğunluğunun gösterdiği özeni çocuklarımıza ve gençlerimize de yaşayarak öğrenme ortamı ve örneği oluşturursak; çocuklarımıza, yetişkinlerle yaşamı paylaştırmış ve ortaklaştırmış oluruz.
Bütün bu önlemlerin artıları da gözden ırak tutulmamalıdır:
1- Öğretim eğitim görece bir düzen içine girmiş ve olması gerekene yaklaşmış olur.
2- Eğitimdeki eşitsizlikler görece azaltılmış olur.
3- Yeniden hizmete alınacak köy okullarında öğrenim görecek öğrenciler, kendi doğal ortamlarında daha rahat ve istekle öğrenmeye yönelecekler.
4- Yeniden açılacak köy okullarında ki öğrencilerin velileri, servis ücreti ile trafik yoğunluğundan kurtulacak.
5- Terkedilmiş okullar ve çevreleri, savaş artığı görünümünden kurtulacak, köye bilimin ışığı ulaşacaktır
Eğitimde sorunlar dağlar gibi. Ama yine de bütün sıkıntılara karşın ikinci yarıyılda sevgili öğrencilerimize ve öğretmenlerimize sağlıklı, başarılı bir yarıyıl diliyoruz.