Kılık Kıyafet

0
776

Eski kılık kıyafet uygulamaları öyle sahip çıkılıp, savunulacak uygulamalar değildi. Ancak yanlış daha büyük bir yanlışla düzeltilmez. Kılık kıyafetin serbest bırakılması doğru bir uygulama değil. Bu çocuklarımızın, gelişme ve özgürleşme yolunda önünü açma amacı taşıyan bir düzenleme değil, türbanın önünü açma ve eğitimin piyasalaştırılması amacına yönelik bir çabadır.

Okulda olsun; kederde, kıvançta, tasada bir olabilen, başkalarını da kendisi görebilen öğrencilerin derse ve öğrenmeye uyumu yaşam yoluyla sağlanmaktaydı. Bu serbesti ile defileye gider gibi her biri ayrı telden giyinen öğrenciler arasında öğrenme amacını ortaklaştırmak bile güç.

Çocuklarımız moda yarışına girecek, ailelerin gelir dağılımı dengesizliği dersliklere yansıyacak, tüketimin pompalanmasına neden olacaktır. Bu da çocuklar arasında kıskançlıkların kırgınlıkların bütünleşememenin yolunu açacaktır.

Çocuklar dikkatlerini derslere yoğunlaştıramayacak, öğretim eğitimin verimi düşecektir. Velilerin yükü artacak, öğrenci ile ailesinin ilişkileri bozulacak ve belki kimi öğrencilerin okulu bırakmalarına bile neden olacaktır.

Bütün bu sakıncalar yetmiyormuş gibi bir de kumpasçı bir anlayışa pirim verilecektir. Adını kılık kıyafet serbestisi koyduk ya etekler diz üstünde olmayacak, körpecik çocuklar kısa kollu giysi giyemeyecek. Bir yığın denetleme ve sınırlama, insanın sorası geliyor. Serbestlik böyle mi oluyor? Yoksa bu iki temel amacın örtüsü müdür: Birincisi, turbana fiilen dokunulmazlık kazandırmak. İkincisi de çocukları tüketim nesnesi olarak görmek…

Bir gece ansızın gelebilen baskın yönetmeliklerle insanları ve eğitim alanını şaşkına çevirmek yerine velilerden, eğitimcilerden ve giyim uzmanlarından oluşturulacak bir kurul aracılığı ile üniforma özelliği taşımayacak, tüketimi körüklemeyecek, çocuklar arasında ayrıcalık oluşturmayacak daha alçakgönüllü ve kolay sağlanabilecek kıyafet belirlenebilir.

Böyle bir yaklaşım, çocuklarımızın marka yarışı içine girmek, tüketim çılgınlığına yönelmek yerine; takım olma, birlikte daha pratik yaşama rahatlığına kavuşmalarını sağlar.

Hâlâ zaman geçmiş sayılmazı biz öğrenci velileri olarak böyle yetkin kurulca belirlenecek kıyafet birliği öneriyoruz.